Lisää näkyvyyttä ja tehokkaampaa viestintää markkinointimateriaalien avulla
VIETERI-hankkeen yhtenä keskeisenä tavoitteena on Nurmeksen Vihreän teollisuuden alueen markkinointi ja näkyvyyden parantaminen. Tähän liittyvänä toimenpiteenä alueesta tuotettiin uudenlaista monikäyttöistä markkinointimateriaalia.
Nurmeksen Vihreän teollisuuden alueen uudet visualisoidut markkinointimateriaalit on saatu valmiiksi. Alueesta tuotettiin visualisoitu 3D-malli, jonka pohjalta tuotettiin markkinointivideoita ja havainnekuvia. Markkinointimateriaalien avulla aluetta pyritään markkinoimaan ja tuomaan esille tehokkaammin sähköisissä kanavissa. Markkinointivideot tuotettiin sekä suomeksi, että englanniksi. Tämän avulla pyrimme saavuttamaan mahdollisimman laaja kohdeyleisö ja mahdollistamaan näkyvyys myös kansainväliselle yleisölle.
Alkuperäisestä 3D-mallista jalostettiin kevyt, verkkoselainkäyttöön soveltuva versio. Malli luotiin olemassa olevan asemakaavapiirroksen ja laajennusalueen maankäyttösuunnitelman pohjalta. Mallissa tuodaan esille alueen vahvuuksia ja mahdollisuuksia visualisoitujen esimerkkien avulla. Lisäksi mallissa esitellään myös alueella toimivia yrityksiä ja alueella olevia toimintoja. Alueen 3D-malli on monikäyttöinen ja havainnollistava työkalu alueen esittelyssä. Se toimii myös havainnollistavana markkinointimateriaalina. Tuotettua 3D-mallia voidaan päivittää tulevaisuudessa ja tarvittaessa siihen pystytään tuottamaan myös täysin todenmukaisia rakennuksia sekä teollisuustoimintoja oikeiden rakennepiirrosten pohjalta.
Rakennamme pohjaa uusille investoinneille
Tärkeä osa kehittämishanketta on rakentaa pohjaa uusille teollisuusinvestoinneille, sekä uusien kumppanuuksien hakeminen ja kontaktointi Vihreän teollisuuden alueelle. Tähän liittyen hankkeen aikana on tehty aktiivista liidien hakua ja invest-in työtä. Vihreän teollisuuden alueelle on tehty myös laajennussuunnitelma (Masterplan) osana kehittämishanketta.
Kevään 2025 aikana tehtiin yritysliidien hakukampanja, jossa onnistuttiin kohtuullisen hyvin. Alueesta kiinnostuneiden yritysten kanssa jatketaan aktiivista yhteydenpitoa edelleen ja lisäksi kontaktoidaan uusia yrityksiä, joita alue voisi kiinnostaa.
Aktiivinen yhteistyö Business Finlandin kanssa mahdollistaa kanavan kansainvälisiin toimijoihin. Tämä on tärkeä osa invest-in työtä, sillä Nurmes voi olla kilpailukykyinen omilla vahvuuksillaan myös kansainvälisiä investointeja ajatellen. Nurmes voisi olla hyvinkin potentiaalinen sijainti esimerkiksi perinteiselle puunjalostusteollisuudelle tai uusille biotuotetoimijoille, joiden toiminta nojaa puubiomassan hyödyntämiseen. Tähän liittyen olemme laatineet puunjalostusteollisuuden sivuvirtaselvityksen ja kartoittaneet alueellista raaka-ainepotentiaalia. Tämä on hyödyllistä ja relevanttia tietoa yrityksille, jotka voisivat olla kiinnostuneita Nurmeksesta liiketoimintaympäristönä. Tällaisella työllä luodaan pohjaa sille, että alan yritykset kiinnostuvat alueen mahdollisuuksista herkemmin.
Tulevat toimenpiteet
PIKESin VIETERI-hanke alkaa olla jo vahvasti loppusuoralla ja hanke päättyy heinäkuun loppuun. Merkittävimmät kehittämistoimenpiteet on jo toteutettu, joten hankkeen loppuaikana keskitymme vahvasti uusien kumppanuuksien hakuun ja kontaktointiin sekä siihen liittyvään invest-in työhön.
Mikäli toimenpiteet herättivät sinussa kiinnostusta ja ajatuksia, niin olkaa rohkeasti meihin yhteydessä. Kehitetään aluettamme yhteistyössä eteenpäin!
Kerron mielelläni lisätietoja,
ollaan yhteyksissä.
VIETERI-hankkeessa teemme toimenpiteitä, joilla pyrimme edistämään Vihreän teollisuuden toimintaympäristöä Nurmeksessa. Keskeisiä hankkeen konkreettisia toimenpiteitä ovat:
- Masterplan suunnitelma Vihreän teollisuuden alueelle (toteutettu)
- Yritysliidien hakeminen Vihreän teollisuuden alueelle (toteutettu)
- Visualisoitu markkinointimateriaali Vihreän teollisuuden alueelle (toteutettu)
- Potentiaalisten uusiutuvan energian tuotantoalueiden kartoitus (toteutettu)
VIETERI – Vihreän siirtymän, elintarvikejalostuksen ja teollisuuden tuottavuuden kehittämisohjelma, joka toteutetaan ajalla 1.3.2024 – 31.5.2026. PIKES Oy on hankkeen päätoteuttaja. Hanke on EU:n osarahoittama ja rahoittava viranomainen on Pohjois-Karjalan Maakuntaliitto. Hankkeen kokonaisbudjetti on 350.000 EUR ja hanke on saanut EU rahoitusta toimenpiteisiin 280.000 EUR.

